wśród wiatraków - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANYCH
W INOWROCŁAWIU
im. gen. Władysława Sikorskiego
- organ prowadzący: Powiat Inowrocławski
Przejdź do treści

wśród wiatraków

WSPÓŁPRACA > Firma GESAL > Odnawialni...

„ODNAWIALNI   WŚRÓD  WIATRAKÓW„


Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „ GESAL „ w ramach prowadzonego cyklu praktycznych  szkoleń technicznych „ODNAWIALNI  WŚRÓD  …… „ zorganizowało z pomocą naszej Szkoły, wyjazd dla klasy II b, kształcącej się w zawodzie technik urządzeń i systemów energii odnawialnej, do największej na lądzie fermy wiatrowej w Polsce, która znajduje się w Margoninie.

Produkcja energii odnawialnej /OZE/ stanowi drogę do uniezależnienia się od paliw kopalnych. Energia pozyskiwana z instalacji farm wiatrowych /energetyka wiatrowa/  stanowi bardzo istotny udział w ogólnym bilansie OZE. Zwiększa bezpieczeństwo dostaw energii , wspiera rozwój technologiczny i innowacyjny.

Dzięki uprzejmości lokalnych władz Margonina oraz zarządcy  farmy firmie EDP Renewables Polska -  młodzież wraz z ich nauczycielami: p. Renatą Nowak-Pańka, p. Juliuszem Nawrockim i p. Eugeniuszem Skoczyńskim miała okazję zapoznać się z historią budowa oraz poznać zasady działania urządzeń wytwarzających energię.

Pierwsze wiatraki stanęły w Margoninie w 2009 roku. Obecnie jest to największa farma wiatrowa w Polsce, składająca się z 60 wiatraków o łącznej mocy 120 MW, co pozwala zaspokoić potrzeby energetyczne 90 tys. gospodarstw domowych.

Wartość inwestycji – 166 mln euro. Wartość pojedynczego wiatraka – 2 mln Euro. Na jeden wiatrak (fundament) zużyto – 60 ton stali, 600 m 3  betonu (80 tzw. gruszek). Wysokość słupa – 100 m, rozpiętość łopat śmigła – 90 m. Infrastruktura przesyłowa łącząca farmę wiatrową z siecią wysokiego napięcia zarządzana jest przez przedsiębiorstwo energii elektrycznej PSE .

Wiatraki zgrupowane są na dwóch obszarach. Każdy z nich zajmuje powierzchnię ponad 50 km². Całkowita moc farmy stanowi prawie 10% mocy obecnie działających w Polsce elektrowni wiatrowych.
Farma w Margoninie jest największą tego typu inwestycją ekologiczną w Polsce i 7.-8. w Europie .

Składamy podziękowania Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu „GESAL„ za przygotowanie, zorganizowanie oraz opłacenie kosztów związanych z wyjazdem  do Margonina.

BUDOWLANKA INOWROCŁAW 2022
TEL. +48 52 357 46 80 MAIL: SEKRETARIAT-ZSPNR5@O2.PL
Wróć do spisu treści