wśród ścisków - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANYCH
W INOWROCŁAWIU
im. gen. Władysława Sikorskiego
- organ prowadzący: Powiat Inowrocławski
Przejdź do treści

wśród ścisków

WSPÓŁPRACA > Firma GESAL > Odnawialni...


„ODNAWIALNI  WŚRÓD  WCISKÓW”


Uczniowie  klasy II b ponownie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach praktycznych prowadzonych w ramach cyklu szkoleń technicznych „ODNAWIALNI WŚRÓD……” realizowanych przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „GESAL„. Tym razem młodzież brała udział w szkoleniu z profesjonalnego systemu łączenia na wcisk rur i kształtek do instalacji wodnych i grzewczych z polibutylenu (PB) firmy NUEVA TERRAIN POLSKA SP. z o.o.

Firma powstała w Hiszpanii w 1968 r. i produkuje szeroką gamę systemów instalacyjnych z tworzyw sztucznych. W imieniu firmy ze sprawami technologicznymi, technicznymi, sposobem łączenia rur i kształtek zapoznał jej przedstawiciel p. Paweł Rzeszot.

W trakcie odbytego przeszkolenia uczniowie mieli okazję nie tylko zobaczyć, ale też samemu dokonać łączenia na wcisk, różnego rodzaju rur i kształtek wykonanych z polibutylenu (PB), który jest materiałem specjalnie stworzonym do transportu wody i innych substancji ciekłych przy wysokich temperaturach i pod dużym ciśnieniem. Produkty firmy objęte są 10 letnią gwarancją producenta oraz polisą ubezpieczeniową o wartości 2 mln euro na każde zdarzenie.

Nowatorski sposób łączenia rur i kształtek na wcisk polega na tym, że:

  • do ich łączenia nie używa się narzędzi, dzięki czemu skraca się czas montażu;

  • istnieje możliwość demontażu i ponownego użycia tych samych kształtek;

  • stosuje się obrotowe połączenie.


Rury z polibutylenu są bardzo elastyczne co pozwala na redukcję liczby kształtek, samokompensację naprężeń oraz łatwym montażem w rurach osłonowych. Wykonywanie bezpośrednich połączeń z instalacją z miedzi bez konieczności montażu dodatkowych kształtek (łączników).

O wytrzymałości rur i kształtek z polibutylenu mogli przekonać się uczniowie w trakcie wykonywaniu prób ciśnieniowych, w trakcie których dopiero czy ciśnieniu 30 bar - chociaż w instalacjach wewnętrznych występuje ciśnienie do 6 bar - pękały rury. Było to wykonywanie próby ciśnieniowej na zniszczenie materiały celem pokazania jego wytrzymałości.

Z odbytego szkolenia technicznego jego uczestnicy otrzymali imienne certyfikaty,    uprawniające do montażu instalacji z systemu na wcisk firmy  NUEVA TERRAIN POLSKA SP. z o.o.

W zajęciach brali udział nauczyciele: p. Juliusz Nawrocki oraz p. Eugeniusz Skoczyński.
         


BUDOWLANKA INOWROCŁAW 2022
TEL. +48 52 357 46 80 MAIL: SEKRETARIAT-ZSPNR5@O2.PL
Wróć do spisu treści