UWAGA PROBLEM! UZALEŻNIENIE OD INTERNETU! - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

Przejdź do treści

Menu główne:

UWAGA PROBLEM! UZALEŻNIENIE OD INTERNETU!

ARCHIWUM > 2020/2021

UWAGA PROBLEM! UZALEŻNIENIE OD INTERNETU
 
O uzależnieniu od Internetu możemy mówić, gdy wystąpią przynajmniej 3 z 6 opisanych poniżej objawów równocześnie:
 
• Silne pragnienie lub poczucie przymusu korzystania z dostępu do Internetu, bycia na portalach społecznościowych, ciągłego sprawdzania poczty elektronicznej, korzystania z gier on-line czy czatu.
 
• Trudności z samokontrolą dotyczącą powstrzymania się od włączenia przeglądarki internetowej, komputera, sprawdzenia poczty, włączenia gry.
 
• Wystąpienie zespołu abstynencyjnego (np. złe samopoczucie wywołane brakiem dostępu do Internetu, rozdrażnienie, złość, przygnębienie).
 
• Zaistnienie tolerancji, tj. sytuacji, w której dla osiągnięcia zamierzonego efektu konieczne jest coraz częstsze i dłuższe korzystanie z Internetu (często zaniedbujemy przez to obowiązki, popadamy w konflikty z bliskimi).
 
• Utrata zainteresowań oraz przyjemności istniejących przed uzależnieniem się, np. rezygnacja z hobby, z kontaktów z kolegami, z bliskimi.
 
• Uporczywe korzystanie z dostępu do Internetu (w różny sposób) mimo bezspornych dowodów na destrukcyjny wpływ na zdrowie oraz stosunki społeczne.
 
Jeśli zauważyłeś u siebie powyższe objawy, to znaczy, że korzystasz z Internetu w sposób niewłaściwy i szkodliwy dla własnego zdrowia i funkcjonowania społecznego. Konieczne byłoby w tej sytuacji ograniczenie czasu spędzanego na grach internetowych, na portalach społecznościowych, czy przeglądaniu stron. Jeśli nie jesteś w stanie sam zminimalizować aktywności w Internecie, możesz poprosić o pomoc bliskich, wychowawcę w szkole, pedagoga szkolnego lub specjalistę leczenia uzależnień behawioralnych: terapeutę, psychologa. Czasami pomoc ze strony profesjonalisty może okazać się konieczna i warto z niej skorzystać.
 
Uzależnienie od internetu to duży problem i nie należy go lekceważyć, ponieważ często ma poważne konsekwencje dla funkcjonowania człowieka, podobnie jak inne uzależnienia.
 
Wykorzystano materiały:
 
https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/.../uzaleznienie.../
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego