Krzysztof Krajewski - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANYCH
W INOWROCŁAWIU
im. gen. Władysława Sikorskiego
- organ prowadzący: Powiat Inowrocławski
Przejdź do treści

Krzysztof Krajewski

DZIAŁALNOŚĆ UCZNIÓW > Pasje i zainteresowania


KRZYSZTOF KRAJEWSKI – jego pasją jest modelarstwo

Na czym polega twoja pasja?
Zajmuję się modelarstwem redukcyjnym. Polega ono na wiernym odtwarzaniu obiektów, sytuacji realnie oddających rzeczywistość, które istnieją w określonej skali pomniejszenia. Modele redukcyjne są wykonane najczęściej z plastiku (najbardziej popularne są zestawy fabryczne w skalach 1:72, 1:48 i 1:35, w częściach do samodzielnego sklejania i malowania). Bardziej doświadczeni modelarze niejednokrotnie budują modele od podstaw, bez użycia gotowych zestawów, na podstawie planów i zdjęć obiektów rzeczywistych.
Nie mniej popularnym materiałem w modelarstwie redukcyjnym jest karton. Modele kartonowe wydawane są w formie broszur lub większych zeszytów z elementami do wycinania i samodzielnego kształtowania (np. wydawnictwo Mały Modelarz).

Jak rozpoczęła się twoja przygoda z modelarstwem?
Moja przygoda z modelarstwem rozpoczęła się od malowania obrazów o tematyce militarnej. Następnie zainteresowałem się działalnością 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu. Dzięki dobrej sprawności manualnej połączyłem wyżej wspomniane zainteresowania w nowej pasji – modelarstwie.

Opowiedz o swoim pierwszym modelu.

Mój pierwszy model wykonałem w IV klasie Szkoły Podstawowej.  Był to „Ił-2” – rosyjski samolot szturmowy – od tego wszystko się zaczęło. Następnie zainteresowały mnie inne samoloty oraz pojazdy, a w szczególności Leopardy.

Z jakich źródeł czerpiesz inspiracje?

Wszystkiego na temat modelarstwa nauczyłem się z Internetu, głównie z forów modelarskich i innych tego typu źródeł. Ważne są także zdjęcia pojazdów i sytuacji, które inspirują do odtwarzania obiektów w miniaturze.

W jakich konkursach brałeś udział?

Brałem udział w wielu konkursach krajowych oraz zagranicznych. Było ich tak dużo, że nie sposób wszystkie pamiętać, dlatego zamieszczam link do moich wyników  https://docs.google.com/spreadsheets/d/1TNswzaWsvj1nHHWgtgAl0IlvV0RouVFpScNICQJAvAQ/edit#gid=1

Co jest twoim największym osiągnięciem?
Moim największym osiągnięciem było zdobycie nagrody specjalnej, czyli medalu pamiątkowego ze służby, od weterana misji w Afganistanie.  

Dokończ zdanie: Modelarstwo jest dla mnie…
… sposobem na spędzanie wolnego czasu, dobrą zabawą, w której nie ma żadnych ograniczeń.  

Czy oprócz modelarstwa masz inne zainteresowania?
Lubię gry komputerowe, ponieważ pozwalają wcielić się w inne postaci: żołnierza, pilota, dowódcę czołgu czy rozbitka walczącego o przetrwanie. Interesują mnie także procesy i technologie tworzenia gier.

Jak w szkole wykorzystujesz swoje zdolności manualne?

Chętnie biorę udział w różnych konkursach, wtedy własnoręcznie wykonuję różne projekty, np. szopkę bożonarodzeniową, budkę lęgową dla ptaków. Odczuwam satysfakcję, kiedy moje prace są doceniane i nagradzane przez organizatorów konkursów.

Dlaczego wybrałeś naukę w „Budowlance”?
Wybrałem „Budowlankę”, bo to szkoła z wieloletnią tradycją, która oferuje ciekawe kierunki kształcenia i daje szansę rozwoju. Wielu moich znajomych uczyło się w ZSP nr 5 w Inowrocławiu i dzięki temu zdobyło solidne wykształcenie.

Jakie masz plany na przyszłość?

Myślę, że może zajmę się informatyką lub podejmę pracę w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W dalszym ciągu będę rozwijał się w zakresie modelarstwa.

10.04.2018 ML

BUDOWLANKA INOWROCŁAW 2022
TEL. +48 52 357 46 80 MAIL: SEKRETARIAT-ZSPNR5@O2.PL
Wróć do spisu treści