Krwiodawcy "Budowlanki" - "BUDOWLANKA" INOWROCŁAW

ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANYCH
W INOWROCŁAWIU
im. gen. Władysława Sikorskiego
- organ prowadzący: Powiat Inowrocławski
Przejdź do treści

Krwiodawcy "Budowlanki"

DZIAŁALNOŚĆ UCZNIÓW > Szkolny Klub HDK

"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia".

                                                                                Albert Einstein


  Krwiodawstwo to akcja społeczna mająca na celu pozyskiwanie krwi od osób zdrowych na rzecz osób wymagających transfuzji krwi (np. podczas operacji chirurgicznej) lub do produkcji preparatów krwiopochodnych.
Idea Honorowego Krwiodawstwa pojawiła się w Budowlance w roku szkolnym 1999/2000, kiedy to, z inicjatywy pani Danuty Paluszak, założono Szkolny Klub Honorowych Krwiodawców. Pełnoletni uczniowie ówczesnego technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej brali udział w kilku zorganizowanych akcjach oddawania krwi w inowrocławskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
   Po kilkuletniej przerwie, w roku szkolnym 2006/2007, Honorowe Krwiodawstwo ponownie stało się ważnym elementem działalności szkoły. Grupy uczniów liceum profilowanego, technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej pod opieką pani Katarzyny Ostapczuk regularnie odwiedzają Regionalne Centrum Krwiodawstwa. Choć większość stanowią panowie, to wśród stałych Krwiodawców jest również kilka pań, które dzielnie biorą udział w każdej akcji. Dodatkowo, razem z młodzieżą, krew oddają pracownicy szkoły.
Poza regularnymi wyjściami, które odbywają się mniej więcej co 3 miesiące, Krwiodawcy biorą również udział w specjalnych zbiórkach krwi dla chorych na białaczkę.


  Zwyczajem Honorowych Krwiodawców z Budowlanki stało się również obdarowywanie pacjentów Oddziału Dziecięcego Szpitala Miejskiego w Inowrocławiu czekoladami, które otrzymuje się jako ekwiwalent energetyczny po oddaniu krwi.

  W ten prosty i bezbolesny (gwarantuję!) sposób każdy pełnoletni uczeń Budowlanki może stać się wyjątkowym darczyńcą - darczyńcą życia!


  Więcej informacji na temat Honorowego Krwiodawstwa znajdziecie m.in. na http://pl.wikipedia.org/wiki/Krwiodawstwo lub http://www.podarujzycie.pl/
Tekst i zdjęcia : mgr Katarzyna Ostapczuk

BUDOWLANKA INOWROCŁAW 2022
TEL. +48 52 357 46 80 MAIL: SEKRETARIAT-ZSPNR5@O2.PL
Wróć do spisu treści